A boldogság világnapja

Iskolánk 2021-2022-es tanévtől hivatalosan viseli a Boldog Iskola címet.
Intézményünkben az 1.c ; 2.c ; 2.d ; 3.c ; 6.b osztályok kapcsolódtak be a programba.

A boldogság nemzetközi világnapja március 20-a. Ebből az alkalomból az iskolába érkező gyerekeket jó kívánságokkal vártuk: a bejáratnál mindenki húzhatott egy pozitív gondolatot rejtő cédulát, amivel sikerült mosolyt varázsolni az arcukra.

Galériánkat IDE KATTINTVA tekinthetik meg…

Boldogiskola – A hónap csoportja lettünk – 2022. március

Kuncogó Kobakok: ,,Az erő velem van”

Mikor ebben a hónapban végiggondoltuk, hogy mit kellene a téma szerint körbejárni, még nem is sejtettük, hogy a valóságban mennyire fog érinteni bennünket.
Eddig olyan problémákra fókuszáltunk, ami többnyire az iskolai életünket érinti. Megküzdöttünk a reggeli álmossággal, az ételek közti válogatással, a baráti konfliktusokkal, a játékon való veszekedéssel, a szabályok betartásával. Ezekkel valóban „küzdünk” nap mint nap.

Azonban az ilyen apró problémákat, amik néha hatalmasnak tűnnek, többszörösen felülírta az élet. Amit heteken keresztül megbeszéltünk, eljátszottunk, az most valóságot öltött. Pár napja kaptuk a szomorú hírt, hogy az egyik kis tanulónknak a családi háza porig égett, nem maradt semmilye, csak az, amiben akkor iskolába jött.
Másnap már úgy érkeztek a gyerekek az intézményünkbe, hogy értesültek a problémáról. Úgy éreztük, hogy ezt azonnal meg kell beszélni az ő szintjükön.
Együttérzésről, gondoskodásról, segítségnyújtásról tettek tanúbizonyságot, ami abban nyilvánult meg, hogy tömkelegével érkeztek a felajánlások. A legmeghatóbb az volt, amikor a saját, még használatban lévő játékaikat adták önként oda kis osztálytársuknak. Ezen kívül jó szóval, rajzzal, simogatással jelezték felé együttérzésüket. A szülői összefogás is rendkívülinek bizonyult. Háztartási cikkeket, szekrényt, hűtőgépet, ruhaneműt, takarókat, meleg paplanokat, párnának ajánlottak fel. Olyan családok is boldogan segítettek, akik szintén nehéz körülmények között élnek.
Nagyon megható pillanatok voltak ezek, amit reményeink szerint nem fognak elfelejteni a gyerekek.

Történt egy másik, szintén próbára tevő esemény ugyanekkor. Új tanuló érkezett hozzánk, akinek családi háttere nagyon viszontagságos, ezt a gyerekekkel nyilván nem beszéltük meg, arról viszont szót ejtettünk, mennyire fontos a befogadás, mit érezhet a kis társuk idegen helyen, ismeretlen emberek között, nem megszokott környezetben. Egyből azonosulni tudtak a helyzettel. Nyitottan fogadták – felnőtteket megszégyenítő módon- előítélet, fenntartás nélkül barátsággal. S elmondhatjuk, hogy pár nap elteltével zökkenőmentesen beilleszkedett közénk az új kisfiú.

Szófelhőt készítettünk azokból a kifejezésekből, amik legtöbbször elhangzottak az ismerkedés során. Olyan fogalmakat tartottak fontosnak, mint az „otthon, játék, öröm, barát, szív”. A közösségépítő játék során élesben is megvalósult mindaz, ami eddig csak papíron létezett. A fotók nem teljesen adják vissza azokat az érzéseket, amik uralkodtak bennünk ezekben a napokban. Megélni jobb, érdekesebb és mindenképpen tanulságosabb volt.

Boldogiskola – A hónap csoportja lettünk – október

Negyedikeseimmel az októbert az optimizmus gyakorlásával töltöttük.
Az első órán a Békák versenye mese kapcsán megismerkedtünk azzal, hogy milyen fontosak a pozitív, optimista gondolatok. Értelmeztük az optimizmus, pesszimizmus szó jelentését. Sok példát hoztak saját életükből.
A hónap során csoportokban dolgoztunk. Fő művünk volt a “Folt hátán folt esőköpeny ” elkészítése. Egymást körberajzolva elkészítették a köpenyt. Majd a színezés után a ” foltokba” negatív, pesszimista mondatokat írtak. Következő alkalommal színes papírokkal leragasztották, amikre optimista gondolatokat írtak. Megpróbálták a pesszimistákat optimistákkal helyettesíteni vagy önállóan írni. A kész munkákat a csoportok egymásnak bemutatták. Jóleső érzéssel töltött el mindenkit, hogy sok hasonló ötlettel találkoztak. Természetesen az alkotásokat kiállítottuk a tanteremben.
A harmadik órán szétválogatták a teremben elrejtett idézeteket, mondatokat, aszerint, hogy optimista vagy pesszimista, majd csoportosítva elhelyezték őket. A kedvenceket le is jegyezték kis füzetükbe.
A hónapot egy montázs elkészítésével zártuk.

Boldog iskola lettünk

Tagintézményünk a 2021-2022-es tanévben elnyerte a Boldog iskola címet. Öt tanulócsoport diákjai vesznek részt heti rendszerességgel Boldogságórán.

„A program a tanév minden hónapjában olyan témát jár körül, mely segíti és támogatja a gyerekeket a hétköznapi problémákkal való megküzdésben, és a folyamatos önismereti fejlesztéssel és boldogságérzetet fokozó technikák bemutatásával személyes, lelki egészségüket is tápláló kompetenciáikat fejleszti.

A boldogságórák célja nem az, hogy problémamentes életmodellt állítson a fiatalok elé, hanem hogy vezérfonalat adjon az óvodásoknak, iskolásoknak, hogy könnyebben nézzenek szembe a kihívásokkal, képesek legyenek megbirkózni a problémákkal, valamint hogy lehetőséget adjon a testi-lelki egészség megtartásához szükséges tényezők tanulmányozására és tudatosítására.” (forrás: boldogsagora.hu)

A gyerekek véleménye:

 „Szeretem, mert őszinték vagyunk.”

„Én nagyon szeretem, mert péntekenként az egész heti stresszt kiadom magamból.”

„A boldogságórán megtanulunk a szeretettel bánni.”

„A legmegnyugtatóbb dolog a boldogságórában, amikor lefekszünk a szőnyegre és becsukjuk a szemünket és tanárnéni beszél és az nekem megnyugtató.”

 „Ekkor egyetértésben van az osztály.”

„Felszabadulok, amikor kimondhatok dolgokat.”

„Szeretem benne a csapatmunkát.