Alsós kisdiákjaink 2024. 11. 21-én ellátogattak Debrecenbe, az ODEon Színház által rendezett „Aladdin” című előadásra.
Az élethű színpadkép, a gyönyörű jelmezek és rendkívül tisztán éneklő szereplők pillanatok alatt elrepítették a kicsiket Agraba városába a szultán palotájába.
A gyerekek körében nagy tetszést kiváltó színdarab hatására, reményeink szerint jövőre is részt veszünk az ODEon Színház előadásainak valamelyikén.
A tanévkezdés óta nagyon sok rendezvényen és versenyen vehettek részt tagintézményünk diákjai. Közéjük tartozott a másodszor megrendezésre kerülő KIS MESEBÚVÁR és MESEBÚVÁR pályázat is. Az előbbin a 3. és 4. osztályos gyerekek, az utóbbin a felsős tanulók búvárkodhattak.
A gyerekek nagy lelkesedéssel – és persze remek eredményekkel oldották meg a feladatokat, melyek közt sok játékos feladvány is volt. Tanulóink az iskolai könyvtárban is sok időt töltöttek, hiszen a válaszok egy részét az olvasótermi könyvekben találhatták meg.
A pályázaton a 3. évfolyamtól minden osztály képviselte magát: 10 alsós és 11 felsős csapat. A versenyzők száma is „mesés”: 77 lelkes gyermek oldotta meg a feladatokat. A pályázati munka elkészítéséhez négy hét állt a rendelkezésükre.
A MESEBÚVÁR pályázat mellett meseírásra is biztattuk a gyerekeket. A témát a gyerekek választhatták meg, szabadon írhattak. Illetve nem teljesen szabadon, mert a meséjükben benne kellett lennie 10 úgynevezett kötelező szónak, melyeket a pályázati kiírásban adtunk meg.
Sokféle, rendkívül színes, kalandokban bővelkedő mese született: több, mint 100 írás.A versenyt már az elmúlt évben elneveztük 10 SZÓNAK IS 100 A VÉGE meseíró versenynek. A hirdetésen nagy örömmel várták a gyerekek az eredményeket, remek fogalmazások, hibátlan pályázati munkák születtek.
A gyerekek lelkesedését látva mindkét versennyel szeretnénk hagyományt teremteni a tagintézményünkben.
…
A KIS MEVEBÚVÁR pályázat eredményei (alsó tagozat):
I. hely: 3. d osztály csapata A csapat tagjai: Holba Dominik Attila, Kordás Nándor, Nagy Levente, Szücs Milán, Végh Bertalan
II. hely: 4. d osztály lány csapata A csapat tagjai: Bakó Letícia Gertrúd, Hartman Emma, Holb Ida, Molnár Jázmin
III. hely: 4. c osztály csapata A csapat tagjai: Hüse Ákos, Horváth Kristóf, Kanalas Norbert, Pócsik Levente, Tavi Ádám
A KIS MEVEBÚVÁR pályázat eredményei (felső tagozat):
I. hely: 8. cosztály csapata A csapat tagja: Pákozdi Bianka Anna
I. hely: 5. b osztály csapata A csapat tagjai: Bódi Balázs Antal, Németi Róbert Olivér, Szegedi Lajos
I. hely: 5. b osztály csapata A csapat tagjai: Bojtor Levente Márk, Gyuri Mátyás István, Rőth Zsombor
II. hely: 7. c osztály csapata A csapat tagjai: Guti Lara, Láda Hanna, Pénzes Kinga, Pinczés Ágota, Révész Panka Luca, Rézmüves Vanda
III. hely: 6. b osztály csapata A csapat tagjai: Nagy Kata, Szlávik Norina
III. hely: 8. b osztály csapata A csapat tagjai: Forgács Hanna Kata, Pál Vanda, Szebeni Gréta
A 10 SZÓNAK IS 100 A VÉGE meseíró pályázat eredményei
November végén egy szép őszi délután 1.d és 4.c osztályainknak nagy meglepetésben volt része. Olyanban, amit álmunkban sem reméltünk. Néhány hete pillantottunk meg egy felhívást Szabó-Kovács Kíra Vilma kolléganőmmel külön-külön, melyet a Meseszó Egyesület tett közzé országosan: „KÉRJ EGY MESÉT AJÁNDÉKBA!”
Rögtön tudtuk mindketten, erre nekünk pályázni kell, s beneveztük osztályainkat. Az esélytelenek nyugalmával várakoztunk. Amikor telefonon felhívtak és közölték velünk, hogy kiválasztottak minket, nem akartunk hinni a fülünknek. A rengeteg jelentkezőből ránk mosolygott a szerencse. Uhrin Anikó, a Meseszó Egyesület tagjaként érkezett hozzánk, akitől két-két élőszavas mesét hallhattunk. Ancsa néni évek óta jár önkéntesként a kicsikhez és örvendezteti meg őket a szebbnél szebb mesékkel. Nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy ránk is nagy hatással volt és fantasztikus előadásával teljesen elvarázsolt bennünket. Nagyon tetszett ahogy mesélt. Tátott szájjal hallgattuk őt. Örömünket vidám jókedvvel fejeztük ki.
Megbeszéltük, hogy legközelebb is jön, csak hívnunk kell és mi úgy váltunk el tőle, hogy hívni is fogjuk.
Köszönjük a lehetőséget! Felejthetetlen élmény marad.
November11. Márton nap, mely Szent Márton ünnepe és egyben időjárásjósló nap is. Szent Márton püspök, a középkor legnépszerűbb szentje volt.
A legenda szerint fiatal katonaként meglátott egy fázó koldust, megszánta, és kettéhasított köpenyének a felét vállára terítette. Márton ezután kilépett a seregből és életének hátralévő részét a kereszténység szolgálatának szentelte.
371-ben püspökké választották. Mivel szerény ember volt, nem akarta elfogadni a kinevezést, ezért a ludak óljában rejtőzött, de a libagágogás elárulta őt.
A néphagyomány szerint ilyenkor vágták le a hízott libákat: „Aki Márton napján libát nem eszik, egész éven át éhezik!”
Ezen a napon iskolánkban is a libák kapták a főszerepet. A gyerekek dekorációt készítettek, libás dalokat mondókákat énekeltek, majd amikor besötétedett, saját készítésű lámpásaikkal útnak indultak, s az iskola környéki utcákon vonultak.
Visszaérkezve a szülők meleg teával és lilahagymás zsíros kenyérrel várták a gyerekeket, majd az osztálytermekben folytatódott a lakoma, beszélgetés, éneklés.
Tudjuk, hogy napjainkban az ünnepek szerepe, jelentőséges változásokon megy keresztül.
Pedagógiai szempontból a közösségépítés mellet az egyik legfontosabb funkciója a könnyebb, élethű információátadás, ezáltal a gyorsabb és egyszerűbb befogadás.
Mindezek miatt nagyon fontosnak tartjuk, hogy a jelen napjainkról, hagyományainkról méltóképp emlékezzünk meg, hiszen ezekből a gyerekek sokat tanulhatnak, a színes programoknak köszönhetően sok élményt gyűjthetnek.
2024. 10. 24-én az ötödikes, hatodikos, hetedikes és a nyolcadikos tanulók látogattak el az ODEON Színház egyik fantasztikus előadására. Az előadás címe „Valahol Európában” volt.
A történet a második világháború utáni időket mutatja be. A felnőttek és a hazatért katonák vissza akarják állítani a rendet, vagyis ez látszódik kívülről nézve, de az, aki jobban bele lát a dolgokba az tudja, hogy ők egy diktatórikus rendszerbe estek bele. Fegyvert fognak a gyerekek ellen, akiket nem a rosszindulat vezényel, hanem csak a gyomruk. A történet bemutatja, hogy hogyan élik meg a szüleik elvesztését, az éhezést, a bántalmazásokat és a halállal való első találkozást. A kicsi gyerekek még álmodozók, bíznak benne, hogy a szüleik visszajönnek. A serdülők már-már felnőttek, akik próbálnak gondoskodni a kisebbekről, bíztatni őket, hogy egyszer eljön az a nap, amire várnak, a holnap. Közben szerelembe esnek, megtanulják milyen, ha nem csak te vagy a világ ellen, hanem vannak segítőid kik segítenek, hogy előrébb juthass.
Az egyik főszereplő Hosszú, aki előszőr még csak egy javító intézetből szökött suhanc volt, a végére pedig már úgy kezeli az összes társát, mint a saját gyermekeit. Rádöbben milyen is felnőttnek lenni, miközben elveszíti az egyik, számára legkedvesebb társát.
Egy csodálatos előadást láthattunk, melyre egy életen keresztül emlékezni fogunk.
Iskolánk nagy hangsúlyt fordít arra, hogy felhívja a figyelmet a környezettudatosabb életvitel a fenntarthatóság kialakítására, az iskolai testnevelés és sport, a szabadidő aktív eltöltésének jelentőségére. Fontosnak tartjuk, hogy nem csak a tanításban érvényesülnek a környezeti nevelés, a fenntarthatóság pedagógiájának elvei, hanem az iskolai élet minden területén.
Október 1-én a környezetünk hulladékcsökkentése, a hulladékgazdálkodás folyamatának érzékenyítése érdekében, hagyományainknak megfelelően szerveztük meg az őszi papírgyűjtést, mely során 5620 kg papír újra hasznosítását segítettük elő.
A papírgyűjtés során, a kreatív pedagógusoknak köszönhetően egyes értéktelennek vélt papírhulladékból igazi műalkotásokat készítettek a diákjaink, melyek iskolánk folyosóit hangulatosabbá és szebbé varázsolják. Olyan régi könyveket is találtunk, melyeket úgy gondoltuk, hogy a gyerekek is szívesen forgatnának, de voltak komoly szakmai, kalandos, misztikus és romantikus műalkotások is. Ezeket a könyveket gyalogtúrák keretében a városi mobil könyvtárolóba helyeztük el, hogy mindenki hozzáférjen. Szerettük volna az olvasás fontosságára is felhívni a diákok és a helyi lakosok figyelmét.
Iskolánk diákjai az előző héten csatlakoztak az Aktív Közlekedés Hete programhoz, melynek keretében ezen a héten, mindenféle guruló eszközzel (rollerrel, görkorcsolyával, gördeszkával, kerékpárral) és gyalog közlekedtek.
Sokszor hivatkoznak diákjaim a kevés szabadidőre, a megfelelő eszköz vagy kiegészítő hiányára és magukat próbálják meggyőzni arról, miért ne sportoljanak. Pedig létezik egy olyan testmozgás, melyet akkor és ott végzünk, annyi ideig, ameddig jól esik. Nincs sem életkorhoz, sem edzettséghez kötve, bárki, bármikor, bárhol elkezdheti.
Nem csak a sportjellegű tevékenységek bírnak egészség védő hatással. Tudományosan igazolt, hogy már a napi rendszerességgel végzett gyaloglás is (pl. munkahelyre, iskolába) kedvező élettani hatásokkal bír.
A gyaloglás az a sportág, melyet korra, nemre való tekintet nélkül mindenki űzhet. Megfelelő az egyének és a csoportok, családok megmozgatására, rendszeresen űzve alkalmas eszköz lehet az egészség megtartására. Társakkal, barátokkal, családdal közösen gyakorolva pedig egyúttal remek szabadidősportos időtöltés.
Ahogy a mondás is tartja: „a láb mindig kéznél van”.
Iskolánk már hagyományként tekint a Magyar Szabadidősport Szövetség keretében megvalósuló Világ Gyalogló (HÓ) Nap elnevezésű programra, mely jó alkalmat biztosított a sportolási igény kielégítésére, a mozgásműveltség fejlesztésére és az egészséges életmód, egészségmagatartás kialakítására.
Ebben az évben több gyalogtúrát is szerveztünk, melyek során diákjaink megismerkedhettek a város történetével és híres szülötteinek életével, a környék néprajzával, valamint a város életében meghatározó szerepet játszó Semsey család történetével. A városközponton keresztülsétálva, az október 23-ai Nemzeti ünnepünk kapcsán megtekintettük a városi emlékműveket. Kulturális értékeink mellett, szerettük volna felhívni diákjaink figyelmét a természeti értékeinkre, ezért a Hortobágyi Természetvédelmi Egyesülettel együttműködve, Ecsedi Zoltán vezetésével a Szikes Vizes Élőhelyláncolat LIFE 2024-es környezeti nevelésének keretében egy nagyon szép napsütéses őszi időben gyönyörködhettünk, a szikes pusztában, annak sokszínű növény-és állatvilágban.
Egy másik gyalogtúrán a Hajdúszoboszló irányában fekvő kilátóig sétáltunk, ahol jellegzetes pusztai állatainkat mellet a darvak vonulását is láthattuk. Azonban túráink során megtanultuk, hogy természeti értékeink nem csak a vonuló madarak, a nyíló virágok, a vadregényes erdők, a végtelen pusztaságok, hanem ezen élő szervezetek élettelen környezete, a talaj, a kőzet, a víz éppúgy része a természetnek, mint a növények és az állatok. Emellett az élettelen természet nem csak mint élőhely funkcionál, hanem egyes elemei önmagukban is tudományos, kulturális, esztétikai, oktatási értéket képviselhetnek.
Szeretnénk, ha természeti és kulturális értékeinkre felfigyelne mindenki, és igyekezne megóvni, megbecsülni ezeket!
1956. október 23-án a magyar nép bátorságát és szabadságvágyát hangoztatta, egy olyan időszakban, amikor erre alig volt remény. A forradalom a szovjet uralom ellen, a demokratikus reformokért indult. A diákok és a munkások összefogtak, hogy követeljék a szabadságot, a függetlenséget és a politikai változásokat.
A forradalom emléke máig él a magyar történelemben és a köztudatban, emlékeztetve minket arra, hogy a szabadságért folytatott küzdelem sohasem hiábavaló.
A magyar történelem 68 évvel ezelőtti kiemelkedő eseményére a nyolcadik osztályosok előadásában méltón emlékeztünk meg az ’56-os hőseinkre. Ezt igazolja, hogy mind az alsós, mind a felsős gyermekek figyelemmel nézték a műsort. A pedagógusaink, nyugdíjas kollégáink és a szülők szemében pedig meghatódottságot, néhol könnycseppet is láttunk.
A szereplő gyerekek leírhatatlan koncentráltsággal, illő komolysággal, átéléssel jelenítették meg az 1956-os forradalom eseményeit, az énekkar pedig emelte a műsor színvonalát, hangulatát.
Felkészítő tanáraik: Kolozsánné Nagy Julianna, Diószegi Zsolt, Szabó-Kovács Kíra és Szabó Tamás
Köszönjük a felkészítő tanárok és a gyerekek munkáját!
2024. október 14-én az 1.c osztály az őszi kertpedagógiai program keretében egy felejthetetlen délutánt töltött a Derecskei Élménykertben. Felfedeztük az őszi színben pompázó kertet és nemcsak körbejártuk, hanem játékos formában megismerkedtünk hogyan lehet fenntartható, környezetbarát módon egészséges gyümölcsöt termeszteni.
Traktor vontatta kisvonattal, „almaláda- vonatozás” közben láttuk hogyan zajlik a gyümölcsös művelése és miként érik meg az igazi piros alma. Eredeti környezetben láthattuk, ízlelhettük meg a természet csodáit, a friss gyümölcsöt. A tudományos játszótéren a természet törvényeiről és a fenntarthatóság fontosságáról tanulhattunk játékos formában. Amikor kihunytak a fények, a tágas tér megelevenedett és kezdetét vette a kaland. Interaktív játékok, 3D- s élmény és egyedi fejlesztésű app és Almaeső játék várta a gyerekeket. De volt élménykvíz, kukoricalabirintus, szalmabálára mászás és alpaka etetés is a programok között.
A Derecskei Élménykert foglalkozásai nemcsak szórakoztatóak, hanem értékes tudással is gazdagították a gyerekeket.
Iskolánkban a hagyományoknak megfelelően az idei tanévben is a 6. évfolyam készült októberben ünnepi műsorral a Nemzeti Gyásznapunk alkalmából. Méltó módon tettük tiszteletünket az 1849. október 6-án, Pesten kivégzett Batthyány Lajos első miniszterelnökünk, ill., az Aradon mártírhalált halt 13 Vértanú előtt. A 6.b és 6.c osztály minden tanulója szerepelt vállalt a megemlékezésben. Előadásuk hűen tükrözte a 175 évvel ezelőtt bekövetkezett megrendítő, tragikus eseményt.
A megemlékezést zenés-táncos koreográfiákkal tették színesebbé a gyerekek, ezáltal érthetőbbé téve a tőlük is fiatalabb korosztály számára a történelmünk eme fájdalmas és lesújtó időszakát. Iskolánk minden tanulója és dolgozója mély tisztelettel hajtott fejet a hazáért mártírhalált vállalt vértanúink előtt, akiknek hősies helytállása örökérvényű példa marad mindannyiunk számára.
Szívből gratulálunk a 6.b és 6.c osztály tanulóinak és felkészítőiknek: Nagyné Posta Mártának és Melkó Károlynak.
Október hónap egyik kiemelkedő eseménye az Állatok világnapja.
Az elmúlt tanévben szerveztünk először ehhez köthető eseményt iskolánkban. Akkor azt reméltük, hogy hagyományteremtő programmá válik majd. Nem kellett csalódnunk, hisz igen aktívak voltak a gyerekek. 18 tanuló hozta el házi kedvencét és mutatta be azt társainak.
Láthattunk cicákat, kutyákat, némakacsákat, tengerimalacokat, hörcsögöket, teknősöket, papagájokat és nyulat.
Közel 100 gazdi küldött fotót, az általa nagyon szeretett háziállatáról, valamint állati nyomozóvá is sok gyermek vált ezen a napon, lábnyomok után kutatva.
Az a tény, miszerint az állatok boldogokká teszik életünket, segítőtársaink és barátaink, teljes mértékben beigazolódott.
Az élménynyújtás, tapasztalatszerzés a legjobb módszer arra, hogy állatokat szerető, azokat védelmező, rólunk gondoskodó felnőttekké váljanak gyermekeink. A képeket tekintve, ebben biztosak lehetünk.