Márton nap az iskolánkban

November11. Márton nap, mely Szent Márton ünnepe és egyben időjárásjósló nap is. Szent Márton püspök, a középkor legnépszerűbb szentje volt.

A legenda szerint fiatal katonaként meglátott egy fázó koldust, megszánta, és kettéhasított köpenyének a felét vállára terítette. Márton ezután kilépett a seregből és életének hátralévő részét a kereszténység szolgálatának szentelte.

371-ben püspökké választották. Mivel szerény ember volt, nem akarta elfogadni a kinevezést, ezért a ludak óljában rejtőzött, de a libagágogás elárulta őt.

A néphagyomány szerint ilyenkor vágták le a hízott libákat: „Aki Márton napján libát nem eszik, egész éven át éhezik!”

Ezen a napon iskolánkban is a libák kapták a főszerepet. A gyerekek dekorációt készítettek, libás dalokat mondókákat énekeltek, majd amikor besötétedett, saját készítésű lámpásaikkal útnak indultak, s az iskola környéki utcákon vonultak.

Visszaérkezve a szülők meleg teával és lilahagymás zsíros kenyérrel várták a gyerekeket, majd az osztálytermekben folytatódott a lakoma, beszélgetés, éneklés.

Tudjuk, hogy napjainkban az ünnepek szerepe, jelentőséges változásokon megy keresztül.

Pedagógiai szempontból a közösségépítés mellet az egyik legfontosabb funkciója a könnyebb, élethű információátadás, ezáltal a gyorsabb és egyszerűbb befogadás.

Mindezek miatt nagyon fontosnak tartjuk, hogy a jelen napjainkról, hagyományainkról méltóképp emlékezzünk meg, hiszen ezekből a gyerekek sokat tanulhatnak, a színes programoknak köszönhetően sok élményt gyűjthetnek.

Galériánkat IDE KATTINTVA tekinthetik meg…