Világ Gyalogló Nap 2017

Van egy mozgásforma, amit korra, nemre, edzettségi szintre való tekintet nélkül gyakorlatilag bárki űzhet. Ez nem más, mint a gyaloglás. A Gyalogló Világnapot október elején tartják. Magyarországon 1999 óta szerveznek egészséget népszerűsítő rendezvényeket, fesztiválokat. 2017. október 18-án iskolánk is részt vett egy ilyen programban.

A Világ Gyalogló Napnak szerdán, fél egykor vágtunk neki 22 tanulónkkal. A kísérőpedagógusok között ott volt Babi néni, Kata néni, Tamás bácsi és Robi bácsi.

Utunk először a Kadocsa Vezér szárnyékába vezetett, ahol Varga László és Varga Levente várt bennünket, hogy bevezessenek minket az íjászat és a légpuskával való lövészet rejtelmeibe. Az érdeklődőbb diákok mindkét lehetőséget kipróbálták. Megtudtuk, honnan ered a „lődomb” név és azt is, hogy most már akár versenyeken is kipróbálhatjuk célba lövő képességünket, hiszen nemrég megalakult a Bakcsó Egyesület Sportlövész Szakosztálya.

Miután mindenki kilövöldözte magát, a domb mögött lévő tó mellett egészen Balmazújváros határáig, a Hortobágyi Természetvédelmi Egyesület által üzemeltetett Bíbic Ökológiai Látogatóközpontig sétáltunk. Betekintést nyertünk a szikes puszta életébe távcsövön keresztül. Megismertük az egyesület munkásságát, és hogy milyen jelentősége van a víznek a puszták életében.

A következő állomás a németfalusi református templom volt, ahol a gyerekek megcsodálhatták a templom sokat megélt orgonáját.

A fél városon keresztülbaktatva megérkeztünk a Kadarcs erdő „hátsó” bejáratához. Egy rövid tisztáson áthaladva beértünk az erdőben kialakított tanösvényre. A természet nagyon szép oldalát mutatta nekünk, ezer és ezer színben pompázott. A szemfülesebb tanulók még struccokat is láthattak az erdő szélén, egy családi ház portáján. Az erdőből kiérve ismét Laci és Levente várt bennünket, hogy elmondják, hogyan is alakult ki ez a terület. Az információáradat folytatódott. Megtudtuk, hogy több mint száz gombafaj van a Kadarcs erdőben, amiből láttunk is néhányat.

A séta nem ért véget. Az erdő melletti „Életfát” színes szalagokkal díszítettük fel, ezzel is jelezve, hogy mennyire fontos nekünk a városunk. A túránk végéhez közeledve meglátogattuk Veres Péter szülőházát is, ahol egy, a Balmazújvárossal és Veres Péter életével kapcsolatos totót töltöttünk ki, sikeresen. A gyerekek lelkesen fejtették meg a kérdéseket, ki nem hagyva egy sort sem.

Kicsit fáradtan, de jó hangulatban jártuk végig a városunk parkjaiban felállított szobrokat és emlékműveket. Tiszteletünket tettük Lengyel Menyhért, Soós Imre, Veres Péter szobra, az első és a második világháborús emlékművek előtt. A park közepén felállított gémeskutat pedig megtisztítottuk a szeméttől is.

Túránk utolsó állomása a Semsey-kastély volt. Az állandó kiállítást tárlatvezető irányításával tekintettük meg. A gyerekek fáradtan, de érdeklődve hallgatták és figyelték az előadást.

Sikerült egy változatos, izgalmas körtúrát tennünk a „Hortobágy mellyékén”. Vidáman, beszélgetve és jó hangulatban sétáltuk le ezt a 10km-t. A sikeres túra végén minden gyermek és kísérőpedagógus jutalma egy-egy emléklap és kitűző volt, melyet a város címerállata, a helyi szobornevezetesség előtt vehettek át.

Ezúton is szeretnénk megköszönni a támogatását a Bakcsó Egyesületnek, a Hortobágyi Természetvédelmi Egyesületnek és a Semsey-kastély dolgozóinak. Köszönjük, hogy meglátogathattuk a németfalusi református templomot.

Galériánkat ITT TEKINTHETIK meg…

Vámos Róbert, szervező

Emléklap (A fényképek forrása a Tourinform Balmazújváros Facebook oldala)

Útvonal