Hazai és nemzetközi felmérések eredményei szerint a közoktatásban tanulók nem alszanak az életkoruknak megfelelő mennyiségben, a szabadidő eltöltésére elsősorban az inaktív pihenés jellemző, szemben az aktív, tartalmas szabadidős tevékenységekkel. A szocio- ökonómiai környezet javulása a testi fejlődés felgyorsulását eredményezi. Egyre kisebb életkorban kerülnek kipróbálásra és rendszeres használatra a különböző élvezeti szerek, melyekhez szélsőséges táplálkozási problémák társulnak. Ezeknek a hatásoknak a következményeként évről-évre jelentősen emelkedik a vegetatív dystonias, egyensúly labilis, magatartási problémával küzdő, valamint mozgásszervi elváltozásokban szenvedő gyermekek száma. A riasztó megállapítások alapján kijelenthetjük, hogy a családra, valamint a nevelési-oktatási intézményekre, ezzel együtt az egész társadalomra nagy felelősség hárul. Kiemelten lényeges feladattá vált az egészségnek, mint értéknek a tudatosítása, valamint az egészséges életmód gyakorlásának a hangsúlyozása.
Testnevelő tanárként és edzőként kollegáimmal arra törekszünk, hogy sportolni tudó, sportolni vágyó embereket neveljünk, akiknek az életükben az élményszerzés és az egészség megőrzésének fontos eszköze a sport. A mozgás a sport megszerettetése pozitív irányba befolyásolja a gyermekek fizikális, szellemi és egészségügyi állapotát, ezáltal jobban tudnak teljesíteni az iskolában. A spottal egy olyan közösségbe kerül, amely távol tartja a káros szenvedélyektől, megtanítja hasznosan levezetni a felgyülemlett feszültséget, agresszivitást, a sporttól lelkileg és szellemileg is kiegyensúlyozottabbá válik, tudatosabban éli életét.

Sokszor hivatkoznak diákjaim a kevés szabadidőre, a megfelelő eszköz vagy kiegészítő hiányára, anyagi okokra, és magukat próbálják meggyőzni arról, miért ne sportoljanak. Pedig létezik egy olyan testmozgás, melyet akkor és ott végzünk, annyi ideig, ameddig jól esik. Nincs sem életkorhoz, sem edzettséghez kötve, bárki, bármikor, bárhol elkezdheti.
Nem csak a sportjellegű tevékenységek bírnak egészség védő hatással. Tudományosan igazolt, hogy már a napi rendszerességgel végzett gyaloglás is (pl. munkahelyre, iskolába) kedvező élettani hatásokkal bír.
Ahogy a mondás is tartja: „a láb mindig kéznél van”.
A Magyar Szabadidősport Szövetség keretében megvalósuló Világ Gyalogló (HÓ) Nap elnevezésű program jó alkalmat biztosított a sportolási igény kielégítésére, a mozgásműveltség fejlesztésére és az egészséges életmód, egészségmagatartás kialakítására.
Már hagyományként tekintünk az októberi rendezvényünkre, melynek során diákjaink megismerkedhettek a város történetével és híres szülötteinek életével, a környék néprajzával, valamint a város életében meghatározó szerepet játszó Semsey család történetével. A túra során kulturális értékeink mellett természeti értékeink megismerésére és megóvására is nagy hangsúlyt fektettünk. Mint „Zöld Iskola” igyekszünk minél kevesebb ökolábnyomot hagyni, ezért ennek szellemiségében bonyolítottuk le gyalogtúránkat is.
A gyaloglás az a sportág, melyet korra, nemre való tekintet nélkül mindenki űzhet. Megfelelő az egyének és a csoportok, családok megmozgatására, rendszeresen űzve alkalmas eszköz lehet az egészség megtartására. Társakkal, barátokkal, családdal közösen gyakorolva pedig egyúttal remek szabadidősportos időtöltés.
Popovics Marcell